مقدمه:

شاید شما هم تا به حال اصطلاح خانه شمالی و جنوبی یا آپارتمان شمالی و جنوبی را شنیده باشید. احتمالا مهمترین تفاوت ساختمان شمالی و جنوبی با یکدیگر مبحث نور است.

خورشید در فصول مختلف سال در زوایای مختلفی در آسمان قرار دارد. این اختلاف به این دلیل است که زمین هم به دور خودش میچرخد و هم به دور خورشید در یک مسیر بیضوی میچرخد. اما محور چرخش زمین به دور خودش انحراف حدود 23 درجه نسبت به محور عمود بر مسیر بیضوی دارد. برای همین موضوع در نیمکره شمالی اواخر پاییز و اوایل زمستان خورشید تقریبا نزدیک به خط افق است و در اواخر بهار و اوایل تابستان خورشید تقریبا بالای سر ما قرار دارد. این موضوع هم نور دریافتی در واحدها را هم در فصول مختلف تحت تاثیر قرار میدهد.

مسیر خورشید در آسمان

مسیر خورشید در آسمان

محصول نورگیر هوشمند خورشیدی روشنا میتواند مشکل کمبود نور در آپارتمان شمالی شما را حل کند. در این مقاله به توضیح در مورد آپارتمان شمالی و جنوبی و بیان تفاوت آنها و مزایا و معایب خانه شمالی و جنوبی میپردازیم.

تفاوت خانه شمالی و جنوبی چیست؟

به طور خیلی ساده اگر در ورودی خانه و یا آپارتمان شما از سمت کوچه به داخل حیاط باز میشود، این خانه یک خانه شمالی است.

در عرف و بین مردم تعریف دیگری از خانه شمالی وجود دارد که به واحدهایی که از سمت جنوب نور مستقیم ندارند و نورگیری آنها از نورگیر خانه باشد، شمالی می گویند. فرض کنید در خانه شمالی اگر هر طبقه دو واحد شمالی و جنوبی داشته باشد، واحد شمالی نورگیری از سمت جنوب ندارد و فقط از سمت نورگیر واقع در شمال خانه نور می گیرد.

 خانه جنوبی خانه‌ای است که ورودی ساختمان از داخل کوچه به داخل ساختمان باز می شود و حیاط خانه در پشت ساختمان قرار دارد.

همچنین در عرف خانه هایی که نور مستقیم از سمت جنوب در یافت میکند، واحد جنوبی میگویند. واحد جنوبی هم در خانه های شمالی و هم در خانه های جنوبی وجود دارند.

خانه شمالی و خانه جنوبی

شماتیک خانه شمالی و جنوبی

تفاوت نور در آپارتمان های شمالی و جنوبی:

در ساختمان شمالی، شمال خانه به آپارتمان پشتی ختم میشود. آپارتمان شمالی از سمت کوچه یا جنوب نور مستقیم و از سمت شمال نور غیر مستقیم می گیرد.

در ساختمان جنوبی، آپارتمان و واحد مسکونی شما هم از سمت شمال و هم از سمت جنوب نور مستقیم می گیرد. ازلحاظ نورگیر بودن خانه های شمالی نور کمتری دریافت می کنند و آپارتمان های جنوبی چون حیاط در پشت ساختمان واقع شده است و از هر دو سمت شمال و جنوب نور مستقیم دریافت می کنند، نور بسیار خوبی دارند.

ساختمان های شمالی و جنوبی هم واحد شمالی و هم واحد جنوبی دارند. آپارتمان های شمالی در خانه شمالی  از نور غیر مستقیم از نورگیر ساختمان نور میگیرد و در خانه شمالی این واحدها از سمت کوچه نور میگیرند. آپارتمان جنوبی در خانه شمالی و جنوبی از سمت حیاط نور میگیرند.

واحدهای شمالی جنوبی در ساختمان

واحدهای شمالی و جنوبی در                           ساختمان

تفاوت های دیگر خانه های شمالی و جنوبی:

  • حیاط خلوت یا پاسیو

نورگیر یا حیاط خلوت فضایی است که معمولا در ساختمان های شمالی برای دریافت نور غیر مستقیم از سمت شمال قرار میگیرند. در آپارتمان جنوبی به دلیل وجود نور مستقیم از هر دو سمت نیاز به پاسیو نمی باشد.

  • تفاوت در متراژ

با فرض یکسان بودن متراژ وجود نورگیر در واحدهای شمالی باعث میشود که متراژ این واحدها نسبت به واحدهای جنوبی کمتر باشد.

  • ورودی خانه و حیاط

در ساختمان های شمالی ورودی ساختمان در سمت حیاط و کوچه قرار دارد و در ساختمان های جنوبی در ورودی در قسمت ساخت و حیاط در قسمت پشت واقع شده است.

  • نمای ساختمان

در آپارتمان های جنوبی به دلیل در معرض دید بودن نما و مشرف بودن آن به کوچه یا خیابان، نمای ساختمان اهمیت بیشتری نسبت به آپارتمان های شمالی دارد.

نتیجه گیری:

به نظر تعداد زیادی از فعالان در حوزه ساختمان مهمترین تفاوت در واحدهای جنوبی و شمالی نور این واحدهاست. امروزه با توجه به تحقیقات گسترده ای که در مورد تاثیر نور خورشید بر سلامت روح و جسم انسان صورت گرفته است، این تفاوت اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

اما اگر شما در یک ساختمان شمالی زندگی میکنید یا در حال ساخت یک ساختمان شمالی هستید نگران نباشید. مجموعه نورگیر روشنا با ارايه محصولی جهت رهگیری و انتقال نور خورشید به واحدهای کم نور ساختمان توانسته تا حدودی این مشکل را حل کند. این محصول بوسیله انعکاس نور خورشید توسط آینه های هوشمند به داخل نورگیر یا پاسیو ساختمان نور طبیعی را به آپارتمان شمالی شما هدایت میکند. استفاده از این محصول می تواند علاوه بر روشن کردن ساختمان شمالی شما، به بهبود روحیه ساکنین خانه نیز کمک میکند. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *