تاثیر نور خورشید بر سلامتی انسان

نور خورشید و سروتونین

نور خورشید میتواند بر سلامت جسمی و روحی شما تاثیرگذار باشد. بیشتر این تاثیرات با تنظیم سطح هورمون های مختلف در بدن انجام میشود.

شاید شما هم شنیده اید که چقدر اشعه های خورشید می تواند برای پوست شما مضر باشد. اما آیا می دانستید که مقدار مناسب نور خورشید می تواند فواید زیادی برای بهبود خلق و خو داشته باشد؟

نور خورشید و تاریکی باعث ترشح هورمون در مغز شما می شود. تابش نور خورشید به ما باعث افزایش ترشح هورمونی به نام سروتونین در مغز می شود. سروتونین باعث بهبود خلق و خو و ایجاد احساس آرامش و تمرکز همراه است. در شب، نور کم تر مغز را تحریک می‌کند تا هورمون دیگری به نام ملاتونین ترشح کند. این هورمون به خواب شما کمک می کند.

قرار نگرفتن در معرض آفتاب کافی، سطح سروتونین کاهش می یابد. کاهش سروتونین باعث افزایش احتمال افسردگی شدید همراه با الگوی فصلی (که قبلا به عنوان اختلال عاطفی فصلی یا SAD شناخته می شد) می شود. این نوعی افسردگی است که با تغییر فصول ایجاد می شود.

تنها فایده نور خورشید برای بدن انسان افزایش سطح هورمون سروتونین نیست. فواید دیگری نیز وجود دارد که از تابش نور خورشید به بدن ما میرسد.

نور خورشید و سلامت روان:

کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید با کاهش سطح سروتونین همراه است که می تواند منجر به افسردگی شدید با الگوی فصلی شود. ترشح سروتونین با تابش نور خورشید به چشم ما انجام می شود. نور خورشید فرآیند خاصی را در شبکیه ایجاد می کند که باعث ترشح سروتونین می شود. بنابراین، احتمال بیشتری دارد که این نوع افسردگی را در فصل زمستان تجربه کنید، زمانی که روزها کوتاهتر هستند.

با توجه به این ارتباط، یکی از درمان های اصلی افسردگی با الگوی فصلی، نور درمانی است که به آن فتوتراپی نیز می گویند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید همچنین می تواند برای افرادی که دارای موارد زیر هستند مفید باشد:

انواع دیگر افسردگی اساسی

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD)

افراد باردار مبتلا به افسردگی

اختلالات مرتبط با اضطراب و حملات پانیک نیز با تغییر فصل و کاهش نور خورشید مرتبط است.

مزایای دیگر نور خورشید:

فواید خورشید فراتر از مبارزه با استرس است. در ادامه برخی از دلایل دیگر برای گرفتن برخی پرتوهای نور خورشید ذکر شده است:

ساخت استخوان های قوی:

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش-B در پرتوهای خورشید باعث می شود که پوست فرد ویتامین D تولید کند. طبق یک مطالعه از منبع مورد اعتماد در سال 2008، در یک دوره 30 دقیقه ای با پوشیدن لباس شنا، افراد سطوح زیر ویتامین D را تولید می کنند:

50000 واحد بین المللی (IU) در اکثر مردم قفقاز

20000 تا 30000 واحد بین المللی در افراد برنزه شده

8000 تا 10000 واحد بین المللی در افراد با پوست تیره

ویتامین D ساخته شده به لطف خورشید نقش مهمی در سلامت استخوان دارد. سطوح پایین ویتامین D با راشیتیسم در کودکان و بیماری های تحلیل برنده استخوان مانند پوکی استخوان و استئومالاسی مرتبط است.

پیشگیری از سرطان:

اگر چه نور خورشید بیش از حد می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به  سرطان پوست شود، اما مقدار متوسط نور خورشید در واقع مزایای پیشگیرانه ای در مورد سرطان دارد.

به گفته محققان، کسانی که در مناطقی زندگی می‌کنند که ساعات روشنایی کمتری دارند، نسبت به کسانی که در مناطقی که آفتاب بیشتری در طول روز وجود دارد، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان‌های خاص هستند. این سرطان ها عبارتند از:

سرطان روده بزرگ

لنفوم هوچکین

سرطان تخمدان

سرطان پانکراس

سرطان پروستات

بهبود شرایط پوستی

به گفته منبع مورد اعتماد سازمان جهانی بهداشت (WHO)، قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است به درمان چندین بیماری پوستی نیز کمک کند. پزشکان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را برای درمان بیماری های پوستی پسوریازیس، اگزما، زردی و آکنه توصیه می کنند.

در حالی که نور درمانی برای همه مناسب نیست، یک متخصص پوست می تواند توصیه کند که آیا نور درمانی برای نگرانی های خاص پوست شما مفید است یا خیر.

بیماری های دیگر :

مطالعات تحقیقاتی ارتباط اولیه بین نور خورشید به عنوان یک درمان بالقوه برای چندین بیماری دیگر نظیر آرتریت روماتوئید (RA)، لوپوس اریتماتوی سیستمیک، بیماری التهابی روده و تیروئیدیت را نشان داده است.

نور خورشید و اعتدال:

محققان همیشه اندازه گیری دقیقی برای مدت زمانی که شما باید در بیرون از خانه بمانید تا از مزایای نور خورشید بهره مند شوید، ندارند. اما تعیین میزان بیش از حد قرار گرفتن در معرض نور خورشید بستگی به نوع پوست شما و میزان مستقیم پرتوهای خورشید دارد.

افرادی که پوست روشن دارند معمولاً سریعتر از افرادی که پوست تیره دارند دچار آفتاب سوختگی می شوند. همچنین، زمانی که اشعه‌های خورشید مستقیم‌تر هستند، احتمال آفتاب سوختگی در بیرون از خانه بیشتر است. این معمولا بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر انجام می شود.

به گفته منبع WHOTrusted، دریافت 5 تا 15 دقیقه نور خورشید روی بازوها، دست‌ها و صورت، 2 تا 3 بار در هفته برای لذت بردن از فواید افزایش ویتامین D خورشید کافی است. توجه داشته باشید که آفتاب باید به پوست نفوذ کند. استفاده از کرم ضد آفتاب یا لباس روی پوست باعث تولید ویتامین D نمی شود.

اما اگر قرار است بیش از 15 دقیقه بیرون باشید، بهتر است از پوست خود محافظت کنید. شما می توانید این کار را با استفاده از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 15 انجام دهید. پوشیدن کلاه و پیراهن محافظ نیز می تواند کمک کننده باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به اهمیت نور خورشید برای سلامت جسم و روح انسان، وجود نور طبیعی در واحدهای مسکونی بسیار مفید است. امروزه افزایش ارتفاع ساختمان ها باعث کمبود نور در برخی از واحدهای ساختمانی میشود. این مشکل ممکن است در واحدهای مسکونی شمالی نیز وجود داشته باشد.

اگر شما در واحدهای کم نور زندگی میکنید، شاید با برخی مشکلات روحی و جسمی مواجه باشید. مجموعه روشنا سیستم های هوشمند انتقال و رهگیری نور را به واحدهای کم نور انجام میدهد. برای مشاوره و امکان سنجی استفاده از این سیستم های هوشمند در واحدهای کم نور خود میتوانید با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *